30 Ocak 2011 Pazar

700 eleman aranıyor

Bakan açıkladı: "Her ile bir sosyolog atanacak"
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, bakanlığa bin 700 personel alınacağını, bunlar arasında sosyologların da bulunacağını belirterek, ''Bir sosyolog gözü ile bu sektörü analiz edecek bir bakış açısına ihtiyaç var. Her ile en az bir sosyolog atayacağız'' dedi.

Bakan Eker, Diyarbakır Tarım İl Müdürlüğü'nce ''Netcad Kampüs Eğitimi'' alan 114 personel için düzenlenen sertifika töreninde, iktisadi bir faaliyet olan tarımı, gelişen teknoloji ile buluşturmanın önemli olduğunu söyledi.

Dünyadaki bütün üreticilerin rakipleri, bütün tüketicilerin de müşteri olduğunu kaydeden Eker, ancak bu perspektif ile Türkiye'de tarım sektörünün kendi avantajları için gıda üreten bir sektör olmanın yanında, dünya pazarlarına ürün satan bir sektör haline dönüştürebileceğini belirtti.

Çiftçiye götürdükleri hizmetlerin miktar ve kalitesini artırmak, çiftçinin yaptığı çalışmaları teknolojiye uygun en son geliştirilmiş bilimsel araştırmaların sonuçları ışığında, modern tekniklerin kullanıldığı bir faaliyete dönüştürmek için bir dizi tedbir aldık aldıklarını bildiren Eker, bunun için eleman aldıklarını kaydetti. Eker, şöyle dedi:

''Tarım Bakanlığına en son bizden önce 1989 yılında toplu eleman alımı yapılmıştı. 1989 yılında sınavla 250 kişi alınmıştı. Daha sonra 2000'li yılların ortalarına kadar Bakanlığa toplu eleman alınmadı. Bu dönemde 14 bin 750 teknik eleman aldık. İki gün önce ÖSYM'ye bir yazı yazdım. İllerin ihtiyaçlarına göre çeşitli branşlarda bin 700 kişi alıyoruz. Artık sadece harita mühendisi veya diğer mühendisleri çalıştırmıyoruz. Bin 700 kişi içinde sosyologlar da alıyoruz. Çünkü kırsal sosyolojiyi bilmeniz tarımda çalışan insanların sosyal ilişkileri, sosyal hayatı, toplumsal sorunlar bakımından önemli. Çünkü bu sektör aynı zamanda küçük ölçekli bir toplum. Bir sosyolog gözü ile bu sektörü analiz edecek bir bakış açısına ihtiyaç var. Her ile en az bir sosyolog atayacağız.''

Eker, Mart ya da Nisan ayında Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) kapsamında 2 bin 500 kişinin daha alınacağını söyleyerek, ''Böylece TARGEL personeli sayımız 7 bin 500 kişi olacak. Her köyde bir kişi görevlendirsek 7 bin 500 kişi eder. Biz ziraat mühendisi ve veteriner hekimi kravat takıp kent merkezinde masa başında otursun diye almıyoruz. Tarlada, merada, bağda, bahçede, çayırda çiftçi ile birlikte yaşayacak. Ona yol gösterecek. Ona yaptığı üretimin önemini anlatacak. Tarım danışmanı çiftçiye az maliyetle nasıl verim artışı sağlayacağını anlatacak. Masa başında mesai saati ile çalışarak tarım kalkınmaz'' diye konuştu.

-TARIMDA BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ-
Eker, teknolojinin hızla geliştiğini, iletişim ve bilgisayar teknolojilerinin hayatın her alanına girdiğini aktardı. Bu gelişmeden tarımsal üretim faaliyetinde ve tarım sektörünün geliştirilmesinde faydalanılması gerektiğini ifade eden Eker, cep telefonlarından çiftçi ile iletişimde yararlandıklarını belirtti.

Çiftçilere mesajla bilgi verdiklerini, ikazlarda bulunduklarını vurgulayan Eker, bilgisayar teknolojisinden de sahada çalışan personelin yararlanmaya başladığını anlattı.

Eker, sahada çalışan elemanların bilgisayar teknolojilerinden daha çok istifade etmesini sağlayacak bir eğitim programı ile ilgili Diyarbakır'da 114 kişinin eğitim aldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

''Bunlar arazi tanımlamada coğrafi bilgi sistemlerini gerektirdiği tüm bilgileri kullanabilecek. Muhatap ve hedef kitlemiz olan çiftçilerle ilgili sağlam güvenilir sağlıklı bir veri tabanı oluşturmada bu sistem bize yardımcı olacak. Bu sağlam veri bankası ile oluşturacağımız sistemi bir şekilde bozmaya, istismar etmeye yönelik bir takım kayıp veya kaçak hususlarında kontrol sağlamada da bize yardımcı olacak. Diyarbakır ile Mardin'in Derik ve Mazıdağı ilçelerinde yakın bir zamanda prim ödemelerinde bir sorun yaşandı. Bunun sebebi sağlam bir data bankımızın tesis edilmemiş olmasından kaynaklanıyor. Bunu sağladığımız taktirde dünyada gelişen evrensel dili yakalamış, dünya ile bir manada kişisel olarak çağı yakalamış olacağız''

Konuşmaların ardından Eker, Netcad eğitim alan Tarım İl Müdürlüğünden 114 kursiyere sertifika ve diz üstü bilgisayar verdi.

Törenin ardından Eker, Kaplan Düğün Salonu'nda yeğeni Feride Eker ile İlyas Şahin'in nikah törenine katıldı.

Törende yeğeninin nikah şahidi olan Eker, evlilik cüzdanı verdiği yeğeni ve eşi İlyas'a ''iki cihanda saadet'' dileyerek, ''Başbakanımızın her nikah merasiminde dilediği gibi ben de size en az 3 çocuk sahibi olmanızı tavsiye ediyorum'' dedi.

AA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Borsa-Hisse Senedi-Varant-Emtia, Altın, Dolar, Maden-TÜRKIYENIN EN IYI HIT KAZANDIRAN SITESI